fbpx
Menu Zamknij

Skanery 3D Artec wspomogły badania Machu Picchu w Peru

Skanery 3D Artec wspomogły badania Machu Picchu w Peru

Skanery 3D marki Artec brały udział w niezwykłej wyprawie naukowej. Naukowcy wykorzystali skanery do badań archeologicznych nowo odkrytego obiektu w Narodowym Parku Machu Picchu w dolinie rzeki Urubamba w Peru.

Podczas prowadzenia prac inwentaryzacyjnych Dyrektor Parku Fernando Astete Victoria dokonał odkrycia pozostałości budowli, która służyła Inkom prawdopodobnie jako obserwatorium astronomicznym. Do zbadania tego wyjątkowego zabytku zaproszeni zostali polscy naukowcy: prof. Mariusz Ziółkowski z Uniwersytetu Warszawskiego i prof. Jacek Kościuk z Politechniki Wrocławskiej.

Za pomocą skanerów 3D polsko-peruwiańska ekipa badawcza stworzyła przestrzenny model 3D obserwatorium. Model 3D w dużej mierze przyczynił się również do ustalenia przeznaczenia budowli i określenia jego roli w kulturze Inków.

[image src=”https://3dmaster.pl/wp-content/uploads/skanery-artec-3d-badania-machu-picchu-1.jpg”]

Skanery 3D marki Artec mają niewielkie rozmiary, poza tym są ergonoczne i mobilne, co umożliwiają dotarcie do miejsc niedostępnych.

W jednym z takich miejsc odnaleziono unikatowe kamienne płaskorzeźby inskaskie. Niewielka waga i ergonomia skanerów 3D miały istotne znaczenie w stworzeniu kompletnego obrazu budowli, umożliwiły bowiem uzyskanie dokładnego, fotorealistycznego obrazu w stosunkowo szybkim czasie.

[image src=”https://3dmaster.pl/wp-content/uploads/skanery-artec-3d-badania-machu-picchu-2.jpg”]

Polscy archeolodzy uczestniczyli także w badaniach na terenie twierdzy Saqsaywaman w Cusco (na fotografii). Na stanowisku Saqsaywaman również wykorzystano ręczne skanery 3D Artec.

Wygodne w obsłudze i precyzyjny skaner 3D Eva wraz ze specjalistycznym oprzyrządowaniem udostępniła naukowcom firma 3D Master. Obserwatorium odkryte w Machu Picchu to obecnie drugi co do wielkości na świecie tak zaawansowany obiekt tego typu. Pbecnie trwają dalsze badania dotyczące cywilizacji Inków na terenie Peru.

Polscy naukowcy pracują w peruwiańskim Parku od roku 2008 na mocy umowy zawartej między Uniwersytetem Warszawskim a delegaturą Ministerstwa Kultury Peru w Cusco.

[image src=”https://3dmaster.pl/wp-content/uploads/skanery-artec-3d-badania-machu-picchu-3.jpg”]

Zapraszamy do współpracy instytuty naukowe, muzea i obiekty dziedzictwa narodowego.

Świadczymy usługi skanowania 3D – to bezdotykowe, precyzyjne pomiary w wyniku których można tworzyć cyfrowe kolekcje dzieł sztuki, archiwizować zbiory muzealne, a także organizować wirtualne muzea dostępne szerokiej publiczności – również muzeum online.