fbpx
Menu Zamknij

FORMA WTRYSKOWA DLA MODELU BEZ DOKUMENTACJI

Modelowanie gniazdka elektrycznego

 

Czasami zdarza się, że firma chce wprowadzić nowy produkt na rynek na podstawie jakieś rzeczywistego prototypu lub wrócić do produkcji detalu, którego dokumentacja został zniszczona lub nie była robiona, a forma wtryskowa na przykład została uszkodzona. Pokaże na podstawie gniazdka elektrycznego proces odtworzenia modelu i zbudowania dla niego formy wtryskowej.

 

Pierwszym etapem jest proces inżynierii odwrotnej. Na początek przyda nam się obudowa gniazdka oraz skaner 3D do przechwycenia jego geometrii i przeniesienia do komputera w postaci siatki trójkątów. Dalsze pracę zostaną już wykonane w ZW3D CAD/CAM.

Po imporcie modelu składającego się z siatki trójkątów zapisanej w pliku o rozszerzeniu STL, zazwyczaj pierwszym krokiem jest ułożenie modelu w układzie współrzędnych, dzięki czemu zarówno nawigacja, jak i dalsza praca z modelem będą wygodniejsze.

Przy pracy ze skanami 3D, niezależnie od tego czy chcemy odtworzyć daną część czy zbudować nowy model, który będzie dopasowany do skanu 3D, dobrym pomysłem jest wygenerowanie krzywych przekrojów. ZW3D CAD/CAM zawiera dedykowaną operację, która narysuje nam krzywe przekroju siatki trójkątów na wskazanej płaszczyźnie. Umieszczanie płaszczyzn do utworzenia krzywych przekroju będzie bezproblemowe dzięki metodzie „na 3 punkty”, z tego względu, że ZW3D widzi punkty na wierzchołkach trójkątów siatki STL.

Od tego momentu praca ze skanem 3D wygląda prawie jak normalny proces modelowania z tą różnicą, że przy szkicowaniu dopasowujemy nasz szkic do wcześniej zrobionych krzywych przekroju i/lub granicy model, oraz przy wyciągnięciach szkiców, mamy możliwość zaznaczenia końca wyciągnięcia na punktach siatki trójkątów.

Oczywiście pracując w ZW3D CAD/CAM mamy możliwość pracy w trybie modelowania hybrydowego, używając jednocześnie kilku brył i powierzchni oraz wprowadzając między nimi interakcje (np. przycinając model bryłowy przy pomocy powierzchni o zerowej grubości czy odciskając kształt bryły w modelu powierzchniowym).

Należy brać pod uwagę, że nie wszystkie detale modelu wykonamy operacją wyciągnięcia lub nie będzie to najłatwiejszy sposób, dlatego wykorzystamy tu również m.in. operację dzielenia ścian, odsuwania ich z zachowaniem krzywizny, wyciągnięciem krawędzi bryły (a nie szkicu) czy wykorzystam funkcje bezpośredniej edycji do ustawienia współosiowego otworów.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ NA TEMAT FORM WTRYSKOWYCH? 

Zaobserwuj nasz profil na Facebooku i zasubskrybuj kanał na YouTube, a nie przegapisz żadnej z naszych nowości!

Masz pytania?

Napisz do nas!