fbpx
Menu Zamknij

Frezowanie robotem CNC

Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak wygląda proces tworzenia projektu od modelu CAD do sterowania robotami frezującymi

Komputery oraz całe projektowanie CAD/CAM są w obecnych czasach bardzo powszechnie wykorzystane w różnego rodzaju gałęziach przemysłu oraz w dużej mierze współpracuje z obrabiarkami CNC takimi jak wspomniane w tytule roboty CNC. Pozwalają one w trakcie produkcji na sprawdzanie poprawności procesu, wykrywanie kolizji oraz błędów oraz bardzo szybką możliwość rozwiązania tych problemów. Dzięki temu czas produkcji znacznie się skraca oraz pozwala uniknąć strat w materiałach.

Projektowanie dla robotów CNC wymaga stworzenia specjalnego programu, który będzie określał pozycję narzędzie w przestrzeni robota CNC i jednocześnie będzie kontrolował postępy oraz ewentualne problemy związane z produkcją. Idealnie do tego nadaje się połączenie dwóch z naszych programów ZW3D CAD/CAM oraz Eureka, które pozwalają na kompleksową pracę z robotami CNC. Produkcje oraz tworzenie projektu za pomocą tych narzędzi można podzielić na kilka etapów. Pierwszy z nich to projektowanie części lub złożenia od podstaw w systemach CAD, drugi to wykorzystanie inżynierii odwrotnej, która pozwoli na zdigitalizowane obiektów, które już istnieją, przy wykorzystaniu na przykład skanerów 3D – idealnie nadają się do tego skanery 3D firmy Artec.

od modelu cad do robota

Skan wykonany pomocą skanera 3D firmy Artec

Przed podjęciem decyzji o tworzeniu danego projektu warto jest upewnić się, czy wyprodukowany produkt będzie spełniał nasze wymagania pod względem zarówno estetycznym, jak i ergonomiczny. Można to szybko sprawdzić dzięki technologii szybkiego prototypowania, która korzysta z takich metod jak druk 3D metodą laminacyjną, która zapewnia tworzenie modeli zarówno mocnych, jak i trwałych.

drukarka 3d formlabs

Drukarka 3D 

Następnie, gdy upewnimy się już, że nasz prototyp spełnia wszystkie wymagania należy przejść do etapu projektowania technologii dla potrzeby wytwarzania danego obiektu. W tym momencie wiele zalet posiadają roboty CNC z możliwością frezowania. Tutaj należy wybrać odpowiednie oprogramowanie, które pozwoli na ustalenie wszystkich parametrów – tutaj idealnie nadaje się oprogramowanie ZW3D CAD/CAM dzięki któremu możemy wykorzystywać różnego rodzaju modele CAD takie jak: modele bryłowe, powierzchniowe, szkieletowe czy hybrydowe oraz chmura punktów, która pochodzi z rzeczywistego skanu 3D. Dodatkowo, ze względu na to, że roboty CNC charakteryzują się mała sztywnością oprogramowanie to umożliwia kontrolę obciążenia narzędzia oraz kontrolę posuwu, dzięki czemu w pracy stosowane są płynne przejścia jak i zmiany kierunku ruchów.

roboty 3d
od modelu cad do sterowania robotami frezującymi

Różne przypadki obciążenia narzędzia  i mapa posuwów uzależnionych od warunków pracy narzędzia (wartości przedstawione kolorami, legenda po lewej stronie)

Przechodzą z systemy CAD/CAM do wirtualne obróbki stosuje się pliki pośrednie (CL data). Takie programowanie off-line, które odbywa się poza stanowiskiem pracy ma wiele zalet, w tym pozwala na sprawdzenie poprawności programu w warunkach podobnych do rzeczywistych, a tym samym nie blokuje się stanowiska na czas testowania projektu. Dzięki temu stanowisko robota CNC może wykonywać swoją prace, a jest to narzędzie bardzo szeroko wykorzystywane (np. do skrawania, szlifowania itp.). Roboty CNC zapewniają duża przestrzeń roboczą, ogromną swobodę ruchów oraz kompleksową obróbkę przy jednym ustawieniu.

 

 

Skupmy się teraz dokładniej na zagadnieniu frezowania robotem CNC!

W praktyce frezowanie robotem CNC oznacza większą swobodę projektowania technologii, a dodatkowo roboty CNC posiadają niemalże nieograniczoną przestrzeń roboczą wraz z zasięgiem pracy (roboty CNC mogą być w prosty sposób rozbudowywane o zewnętrzne osie).

Dzięki temu, że roboty CNC są dużo bardziej elastyczne w prostszy sposób mogą zostać wykonane podcięcia takie jak kąty ujemne. Wiąże się to w dużej mierze z mniejszymi wymiarami wrzeciona, które służy do frezowania robotem CNC w porównaniu do obrabiarek CNC.

 

frezowanie robotem cnc

Frezowanie zeskanowanej łódki za pomocą robota na torze jezdnym w symulatorze Eureka (po lewej) i popiersia na stole obrotowym (po prawej)

Dzięki możliwościom manipulacyjnym robotów CNC możliwe jest również stworzenie stanowiska, gdzie wrzeciono o bardzo dużej mocy pozostaje nieruchome, a przemieszczaniem robota zajmuje się jedynie robota. Oprogramowanie CAM pozawala na przystosowanie narzędzi w takim sam sposób jak przy detalu, który jest mocowany poza robotem i wykorzystane jest ruchome wrzeciono.

Jak wiadomo, jednym z najtrudniejszych do frezowania robotami CNC materiałów jest kamień ze względu na swoją twardość. Skutecznym rozwiązaniem okazuje się tutaj wykorzystanie albo dwóch robotów, albo odpowiednie przezbrojenie jednego – najpierw w piłę do cięcia, a następnie w głowicę frezującą.

frezowanie cnc

Frezowanie robotem nadbudowy samochodu ze styropianu pod laminaty

Przy połączeniu oprogramowanie ZW3D CAD/CAM, robotów CNC oraz oprogramowania Eureka, można dokonać wielu wspaniałych projektów. Są to narzędzia idealnie ze sobą kompatybilne.

Chcesz wiedzieć więcej?

Napisz do nas!    Rozwiń