fbpx
Menu Zamknij

Poznaj rozwiązania zrobotyzowane – Roboty CNC

Poznaj rozwiązania zrobotyzowane

Wykorzystanie robotów CNC

Czy wiecie, że maszyny CNC mają początek swojej historii już w XIX w.? Ze względu na rewolucję przemysłową zaczęły powstawać różnego rodzaju maszyny przemysłowe i są one przodkami robotów CNC, którymi będziemy zajmować się w tym artykule! Maszyny zdecydowanie przyspieszyły pracę firm oraz fabryk, pozwoliły na masową produkcję i w bardzo dużym stopniu odciążyły fizyczną pracę ludzi. W 1837 roku powstała maszyna analityczna, która w następnych etapach przekształciła się w komputer, dzięki któremu maszyny CNC mogą zostać zaprogramowane tak, aby tworzyły nasze projekty! W latach 40 XX wieku powstały pierwsze obrabiarki i fabryki zaczęły kupować je na masową skalę! Ciężko nam sobie w tym momencie wyobrazić produkcję bez maszyn takich jak frezarki czy roboty CNC, prawda? Pojawienie się myszy komputerowej również przyspieszyło pracę, ze względu na dużo większą precyzję operacji na komputerze, a ostatnim przełomem w drodze do stworzenia robota CNC był rozwój specjalistycznego oprogramowania komputerowego! Oczywiście historia robotów CNC jest dużo bardziej skomplikowana, jednak tak, w skróci można opisać drogę, jaką przebyła ludzkość, aby to wszechstronne narzędzie do pracy stworzyć. A co można dzięki niemu uzyskać?

Przeczytajcie poniżej!

robot cnc obróbka

Robot CNC

Jak wykorzystać robota CNC?

Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób firma 3D Master korzysta z robotów CNC. Posiadamy wykwalifikowaną kadrę, która na wiele sposób potrafi wykorzystać to wszechstronne narzędzie. Zresztą przeczytajcie sami!

Frezowanie robotami CNC

Frezowanie za pomocą robota CNC może być wykorzystywane w wielu branżach oraz w wielu materiałach. W naszej firmie realizowane były takie projekty jak frezowanie formy styropianowej pod laminat, frezowanie figur w drewnie lub kamieniu, frezowane były również przedmioty z zakresu medycyny takie jak gorsety ortopedyczne czy protezy. Frezowanie robotami CNC ma wszechstronne zastosowanie, daje możliwość frezowania w różnego rodzaju materiałach od miękkich takich jak pianka, po twardsze jak drewno czy bardzo twarde jak kamień.

czytaj więcej

frezowanie robotem cnc

Frezowanie robotem CNC kamiennej figurki

Frezowanie w kamieniu za pomocą robota CNC

Drukowanie 3D robotami CNC

drukowanie robotem cnc

Drukowanie 3D za pomocą robota CNC

Aby wydrukować projekt 3D za pomocą robota CNC musimy posiadać model CAD, który następnie w oprogramowaniu Eureka zamienia kod NC na program robota – sprawdzane są przy tym wszystkie kolizje, osobliwości oraz limity osi. Największą zaletą drukowania 3D na robotach CNC jest to, że możliwy jest druk 3D z różnych kierunków, nie tak jak w drukarce 3D tylko oś pionowa. Roboty dają również duże pole robocze i możliwość naprzemiennego drukowania oraz frezowania przy jednym stanowisku bez konieczności jego zmiany.

Drukowanie 3D z wykorzystaniem robota CNC

Cięcie i spawanie robotami CNC

Dzięki robotom CNC możliwe jest spawanie punktowe np. ogrodzeń. Przez to, że stosujemy rozwiązanie zrobotyzowane możliwe jest wykorzystanie większych prądów co znacznie skraca czas tworzenia pojedynczej spoiny, a takie rzeczy jak kolizje są na bieżąco sprawdza w oprogramowaniu np. Eureka.

Roboty CNC posiadają również niezwykle rozbudowane aplikacje oraz wymienne narzędzia, które w szybki sposób można wymienić dzięki czemu możliwe jest szybkie cięcie i ukosowanie plazmowe oraz gazowe – zależy to od grubości blachy, którą chcemy ciąć.

wycinanie robotem cnc

Wycinanie za pomocą robota CNC

Wycinanie plazmą przy pomocy robota CNC

Napawanie robotami CNC

Dzięki robotom CNC możliwa jest również funkcja napawania. Pozwala ona na tworzenia nowych części i regeneracji starych technologiami przyrostowymi. Proces polega na regeneracji starych przedmiotów z wykorzystaniem do tego, poza robotem CNC, oprogramowania Eureka.

napawanie robotem cnc

Napawanie z wykorzystaniem robota CNC

Napawanie robotem CNC

Masz pytania dotyczące robotów CNC?

Napisz do nas – odpowiemy na wszystkie!    Rozwiń


    praca zespołowa