fbpx
Menu Zamknij

Symulacja pracy obrabiarek i robotów CNC

Symulacja pracy obrabiarek i robotów CNC

Nieodłącznym elementem korzystania z robotów CNC oraz obrabiarek jest tworzenie programów, które pozwala na obsługę tych maszyn. Kojarzone one są często z ogromnymi liniami kodu, które bardzo trudno analizować. Dlatego też powstaje coraz więcej oprogamowań związanych z możliwością obsługi robotów CNC w sposób prostszy i bardzo przystępny dla użytkownika, który nie pracuje w programowaniu. Ważne jest tutaj sprawdzenie wyjściowego kodu NC. Takie funkcje posiada na przykład program do wirtualnej obróbki – Eureka.

Symulacja pracy obrabiarek

 

Dzięki oprogramowaniu Eureka możliwe staje się analizowanie programu linia po linii dokładnie w taki sposób jak będzie się to odbywało przez układ stresowania. Jeśli oprogramowanie w trakcie symulacji napotka nieznane instrukcje bądź komunikatu zostają one wyróżnione i pojawią się w historii. Eureka pozwala na przyporządkowanie każdej funkcji rzeczywistej akcji, która będzie widoczna zarówno podczas symulowania, jak i w czasie późniejszego realnego pracowania na maszynie. Może to być między innymi wymiana narzędzi albo realizacja cyklu pomiarowego. Eureka posiada budowany kreator kinematyki oraz poszczególnych charakterystycznych elementów stanowiska dzięki czemu ilość konfiguracji za pomocą osi symulator może być dowolna, podobnie zresztą jak geometria, dzięki czemu możliwe jest wierne odzwierciedlenie tego, jak maszyna będzie pracowała w czasie rzeczywistym. Dzięki temu, że Eureka jest bardzo rozwiniętym programem możliwe jest także uwzględnienie dodatkowych elementów stanowiska takich jak na przykład manipulatory.

Symulator 7-osiowego centrum frezarskiego (osie XYZABCV) ze sterowaniem Heidenhein

Symulator 7-osiowego centrum frezarskiego (osie XYZABCV) ze sterowaniem Heidenhein

Za pomocą omawianego wyżej symulatora możliwe jest sprawdzenie programów tworzonych na obrabiarki wielowrzecionowe z kilkoma głowicami. Jest to niezwykle istotne przy analizie poprawności synchronizacji głowic narzędziowych albo wrzecion.

roboty cnc praca 3d

Frezarko-tokarka z dwoma głowicami narzędziowymi i dwoma wrzecionami ze sterowaniem Sinumeric: synchronizacja wrzecion (po lewej – 2a) oraz ocena wyników obróbki (po lewej – 2b)

Symulacja pracy robotów CNC

 

Roboty CNC cieszą się coraz większą popularnością w przemyśle i mają coraz szersze zastosowania przez swoje ogromne możliwości. Maja możliwość przenoszenia obiektów, paletyzacji, spawania czy frezowania. Symulatory w tym przypadku pozwalają na zoptymalizowanie pracy układu, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie technologicznie najlepszego rozwiązania. Program pozwala na prace pozbawianą błędów.

Stanowisko złożone z robota na torze jezdnym i obrotnika

Stanowisko złożone z robota na torze jezdnym i obrotnika

Kolejnym przykładem wykorzystania wirtualnej obróbki w kontekście robotów CNC jest zrobotyzowane stanowisko do malowania. Eureka pozwala na określenie jakiej grubości będzie warstwa lakieru przy wybranej prędkości pracy sprzętu oraz kształcie zarówno dyszy jak i malowanego przedmiotu. Również przy frezowaniu robotami jak już zostało wspomniane w poprzednim artykule zastosowanie posiada to oprogramowanie. Przez to, że generowane w systemie CAM odróbki to operacje wieloosiowe wykorzystanie wirtualnego symulatora pozwana na zabezpieczenie technologów przed stratami oraz na weryfikacją obróbki w sposób analogiczny do symulatorów

roboty cnc praca

Przykłady aplikacji z wykorzystaniem robotów: malowanie oraz frezowanie 

Oprogramowanie Eureka posiada bardzo dużo zaawansowanych wbudowanych funkcji, które pozwalają na analizy, zmiany trajektorii ruchu robota, ręczną zmianą robota w symulatorze, obrót wokół osi Z narzędzia (możliwość zmiany ułożenia ramion robota) czy optymalizację pracy.

Eureka to uniwersalne oprogramowanie, dające użytkownikowi niemalże nieograniczone możliwości w konstrukcji symulatorów. Sprawdzenie wygenerowanych w programach CAM obróbek w postaci kodu ISO, bądź (w przypadku robotów) plików pośrednich (CL), pozwala w znacznym stopniu ograniczyć koszty związane z uszkodzonymi narzędziami, elementami maszyn czy stanowisk roboczych.

Masz pytania?

Napisz do nas wypełniając formularz poniżej!    Rozwiń