fbpx
Menu Zamknij

Roboty CNC

Czym są roboty CNC?

Maszyny CNC zaczęły zyskiwać na popularności już w XIX, gdzie ze względu na rewolucję przemysłową powstawać zaczęło coraz więcej przedsiębiorstw oraz fabryk. Pierwsze maszyny wykorzystywane w tych miejscach to właśnie pierwowzory robotów CNC. 

Roboty CNC posiadają ogrom zalety, których nie posiadają inne obrabiarki CNC. Przede wszystkim roboty CNC posiadają bardzo duży zakres ruchów oraz stopni swobody. Pozwala to na większą swobodę programowania, ponieważ robot CNC z łatwością sięga do trudno dostępnych miejsc projektu wykonywanego detalu. Pozwala to na tworzenie produktów o nieregularnych , frezowaniu kątów ujemnych oraz wykorzystaniu robotów również przy napawaniu, spawaniu, cięciu plazmą czy drukowaniu 3D. Jak widać jest to maszyna o bardzo szerokim zastosowaniu.

robot cnc obróbka

Roboty CNC to profesjonalne maszyny o szerokim zastosowaniu

Posiadają one bardzo szerokie zastosowanie i mogą być wykorzystywane w wielu miejscach oraz do tworzenia różnych produktów. Poniżej przykład jednej z realizacji!

Zastosowanie robotów CNC

Roboty CNC posiadają szeroki zakres zastosowań –  poznajcie ja i przekonacie się jak wiele można uzyskać dzięki tym wielofunkcyjnym maszynom.

Frezowanie robotem CNC

W wielu branżach wykorzystuje się metodę frezowania. Daje ona możliwości tworzenia w wielu materiałach. Projekty realizowane, w których braliśmy udział z wykorzystaniem frezowania oraz robotów CNC, to między innymi frezowanie formy styropianowej pod laminat czy frezowanie figur w drewnie lub w kamieniu. Dzięki mocy robotów CNC możliwe jest frezowanie zarówno w materiałach bardzo twardych jak kamień oraz miękkich takich jak pianka.

czytaj więcej

frezowanie robotem cnc

Frezowanie kamiennej figurki anioła

Drukowanie 3D robotami CNC

drukowanie robotem cnc

Drukowanie za pomocą robota CNC

Roboty CNC pozwalają również na drukowanie projektów 3D – potrzebny jest do tego model CAD oraz kod NC zmieniony na program robota np. w oprogramowaniu Eureka. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie kolizji, limitów osi oraz osobliwości związanych z projektem, co pozwala na uniknięcie błędów, straty zarówno czasu jak i materiału. Największą zaletą drukowania 3D za pomocą robotów CNC jest to, że możliwy jest druk w różnych kierunkach, a nie tylko w jednej osi. Posiadają one również duże pole robocze oraz możliwość łączenia frezowania i druku bez konieczności zmiany stanowiska.

Napawanie robotami CNC

Za pomocą robotów CNC możliwe jest realizowanie funkcji napawania, która pozwala na stworzenie nowych części oraz regenerację starych przy wykorzystaniu technologii przyrostowych. Cały proces pozwala na regenerację oraz w niektórych przypadkach naprawę starych przedmiotów z wykorzystaniem robotów CNC oraz oprogramowania Eureka.

napawanie robotem cnc

Napawanie za pomocą robota CNC

Cięcie i spawanie robotami CNC

wycinanie robotem cnc

Cięcie za pomocą robota CNC

Roboty CNC pozwalają na spawanie punktowe takich elementów jak na przykład ogrodzenie czy brama. Dzięki temu, że wykorzystane zostają narzędzia zrobotyzowane, możliwe jest wykorzystanie większych prądów, a tym samym skrócenie czasu realizacji projektu. Dzięki oprogramowaniu Eureka kolizje mogą być sprawdzane w czasie rzeczywistym co pozwala na uniknięcie pomyłek i straty materiału.

Roboty CNC posiadają również  rozbudowane aplikacje oraz wymienne narzędzia, które w szybki sposób można wymienić dzięki czemu możliwe jest szybkie cięcie i ukosowanie plazmowe oraz gazowe – zależy to od grubości blachy, którą chcemy ciąć.

Poznaj lepiej zastosowania i wykorzystanie robotów CNC!

Napisz do nas, aby dowiedzieć się więcej. Porozmawiaj ze specjalistami, którzy od lat pracują przy projektach z wykorzystaniem maszyn CNC.    Rozwiń


    robot cnc obróbka