Skanowanie 3D - Canarinhos w 3D - 3D MASTER - programy CAD / CAM, skanery, drukarki.
Podkowa korekcyjna wydrukowana w 3D
1 września 2016
Shapify.me – Twoja podobizna wydrukowana w 3D
1 września 2016

Skanowanie 3D – Canarinhos w 3D

Skanowanie 3D – Canarinhos w 3D

Przedstawiciele firmy Artec przy współpracy ze znaną Grupą Medialną ukrytą pod nazwą globo.com (obejmującą swym zasięgiem znaczny obszar Ameryki Łacińskiej) wzięli udział w wyjątkowym przedsięwzięciu. To niezwykłe wydarzenie połączyło najwyższe osiągnięcia sportowe i technologiczne spod znaku 3D. W projekt skanowania 3D zaangażowano bowiem znamienitą czołówkę brazylijskiej reprezentacji piłki nożnej.

Wydarzenie to miało miejsce w czerwcu 2015 roku i było tak inspirujące, że postanowiliśmy je opisać. W czerwcu Canarinhos, piłkarze drużyny narodowej Brazylii gościli w Genewie, gdzie zmierzyli się z drużyną Włoch. Byli tam również obecni eksperci ds. skanowania 3D z firmy Artec 3D, których zaangazowano we wspomniany projekt. Ekpipa Artec wykonała trójwymiarowe skany 3D górnej części ciała wszystkich zawodników Canarinhos razem z trenerami – łączniezeskanowano 25 osób.

Cały proces wraz z obróbką wykonanych skanów 3D, obrazów 3D trwał zaledwie 5 godzin, co przy ilości uzyskanych, opracowanych i przetworzonych przez urządzenia danych jest imponującym wynikiem. Należy podkreślić, że szybkość realizacji całego przedsięwzięcia , jak i presja czasu miały niebagatelne znaczenie, gdyż skanowanie 3D musiało się odbywać de facto w trakcie przygotowań zawodników do meczu.

Piłkarze drużyny brazylijskiej podeszli do tego innowacyjnego projektu z entuzjazmem i niemalże anielskim spokojem. A jednak głównymi trudnościami, jakie napotkali podczas realizacji tego zadania pracownicy firmy Artec 3D była ich żartobliwa postawa i luźny stosunek do współpracy, co przekładało się na pracę tych, którzy akurat byli skanowani. Nie mogli pozostać w bezruchu – byli narażeni na zaczepki i nagabywani przez pozostałych, pełnych werwy, kolegów. Dodatkową atrakcję stanowiły fryzury Canarinhos.  Jeden z piłkarzy – Dante – wyróżnia się bowiem bujną fryzurą typu afro – co dla skanera EVA okazało się być nie lada wyzwaniem.

Jako pierwsi skanowaniu poddani zostali asystenci drużyny, aby przekonać zawodników, że proces skanowania jest całkowice bezpieczny dla zdrowia. Nawet jaskrawe, białe światło – emitowane przez skaner 3D EVA – jest bezpieczne dla wzroku, a podcazas skanowania nie ma potrzeby zamykania oczu, co na początku próbowali czynić niektórzy z zawodników. Skanowanie 3D okazało się procesem całkowicie bezpiecznym, a ponad to dodatkową atrakcją dla całej drużyny.

Dzięki realizacji projektu, zawodnicy brazylijskiej reprezentacji piłki nożnej zapoznali się już z innowacyjną technologią 3D. Bezboleśnie, dynamicznie i fachowo – takie były ich wrażenia podczas skanowania. Firma Globo uzyskała dane w postaci skanów 3D do realizacji projektu, a ekipa firmy Artec oprócz nowych doświadczeń, wzbogaciła się o wiele cennych autografów.

Poniżej prezentujemy krótki film z całej akcji oraz efekty skanowania 3D ekipy firmy Artec: