fbpx
Menu Zamknij

Skanowanie 3D – Canarinhos w 3D

Skanowanie 3D – Canarinhos w 3D

Przedstawiciele firmy Artec przy współpracy ze znaną Grupą Medialną ukrytą pod nazwą globo.com (obejmującą swym zasięgiem znaczny obszar Ameryki Łacińskiej) wzięli udział w wyjątkowym przedsięwzięciu. To niezwykłe wydarzenie połączyło najwyższe osiągnięcia sportowe i technologiczne spod znaku 3D. W projekt skanowania 3D zaangażowano bowiem znamienitą czołówkę brazylijskiej reprezentacji piłki nożnej.

Wydarzenie to miało miejsce w czerwcu 2015 roku i było tak inspirujące, że postanowiliśmy je opisać. W czerwcu Canarinhos, piłkarze drużyny narodowej Brazylii gościli w Genewie, gdzie zmierzyli się z drużyną Włoch. Byli tam również obecni eksperci ds. skanowania 3D z firmy Artec 3D, których zaangazowano we wspomniany projekt. Ekpipa Artec wykonała trójwymiarowe skany 3D górnej części ciała wszystkich zawodników Canarinhos razem z trenerami – łączniezeskanowano 25 osób.

Cały proces wraz z obróbką wykonanych skanów 3D, obrazów 3D trwał zaledwie 5 godzin, co przy ilości uzyskanych, opracowanych i przetworzonych przez urządzenia danych jest imponującym wynikiem. Należy podkreślić, że szybkość realizacji całego przedsięwzięcia , jak i presja czasu miały niebagatelne znaczenie, gdyż skanowanie 3D musiało się odbywać de facto w trakcie przygotowań zawodników do meczu.

Piłkarze drużyny brazylijskiej podeszli do tego innowacyjnego projektu z entuzjazmem i niemalże anielskim spokojem. A jednak głównymi trudnościami, jakie napotkali podczas realizacji tego zadania pracownicy firmy Artec 3D była ich żartobliwa postawa i luźny stosunek do współpracy, co przekładało się na pracę tych, którzy akurat byli skanowani. Nie mogli pozostać w bezruchu – byli narażeni na zaczepki i nagabywani przez pozostałych, pełnych werwy, kolegów. Dodatkową atrakcję stanowiły fryzury Canarinhos.  Jeden z piłkarzy – Dante – wyróżnia się bowiem bujną fryzurą typu afro – co dla skanera EVA okazało się być nie lada wyzwaniem.

[image src=”https://3dmaster.pl/wp-content/uploads/skanowanie-3d-pilkarzy-canarinhos-1.jpg”]

Jako pierwsi skanowaniu poddani zostali asystenci drużyny, aby przekonać zawodników, że proces skanowania jest całkowice bezpieczny dla zdrowia. Nawet jaskrawe, białe światło – emitowane przez skaner 3D EVA – jest bezpieczne dla wzroku, a podcazas skanowania nie ma potrzeby zamykania oczu, co na początku próbowali czynić niektórzy z zawodników. Skanowanie 3D okazało się procesem całkowicie bezpiecznym, a ponad to dodatkową atrakcją dla całej drużyny.

[image src=”https://3dmaster.pl/wp-content/uploads/skanowanie-3d-pilkarzy-canarinhos-2.jpg”]

Dzięki realizacji projektu, zawodnicy brazylijskiej reprezentacji piłki nożnej zapoznali się już z innowacyjną technologią 3D. Bezboleśnie, dynamicznie i fachowo – takie były ich wrażenia podczas skanowania. Firma Globo uzyskała dane w postaci skanów 3D do realizacji projektu, a ekipa firmy Artec oprócz nowych doświadczeń, wzbogaciła się o wiele cennych autografów.

Poniżej prezentujemy krótki film z całej akcji oraz efekty skanowania 3D ekipy firmy Artec: