fbpx
Menu Zamknij

Rekin żarłacz olbrzymi jako model 3D do celów naukowych

Rekin żarłacz olbrzymi jako model 3D do celów naukowych
[image src=”https://3dmaster.pl/wp-content/uploads/skanowanie-rekina-zarlzacza-wielkiego-1.jpg”]

Zdjęcie: Getty.  Ben Tam, inżynier specjalizujący się w skanowaniu 3D, zeskanował he 600-kilogramową głowę samca  żarłacza olbrzymiego.

 

Razem z nami macie możliwość prześledzić jak powstał model naukowy 3D stanowiący bezcenny eksponat w amerykańskim Muzeum Ichtiologii.

Dwa tygodnie po przedwczesnej śmierci w sieciach trawlera rybackiego w Portland, głowa samca rekina żarłacza została oddzielona od korpusu i trafiła do Melbourne, gdzie została zeskanowana po to, aby Muzeum Wiktorii mogło przygotować model 3D dla publiczności.

„Po raz pierwszy skanowaliśmy w 3D w muzeum, oczywiście w tej skali” – opowiada Martin Gomon, starszy kustosz Muzeum Ichtiologii.

Taki 6,5- metrowy żarłacz był zbyt ogromny, aby go przetransportować i przechowywać w całości. W ten sposób razem z 600-kilogramową głową naukowcy z Muzeum Victorii odcięli 2,6 tonowe płetwy grzbietowe, piersiowe i brzuszne oraz płetwę tylną od korpusu rekina, a także usunęli wszystkie kręgi począwszy od tych o wielkości talerza aż do najmniejszych rozmiaru spodeczka. Do analizy DNA i analizy izotopu pobrano również mięśnie i tkanki rekina żarłacza.

Aby zeskanować w 3D głowę trzeba było poczynić pewne przygotowania. Po zamrożeniu rekina na drewnianej palecie w kabinie zamrażarki, trzy dni zajęło rozmrażanie głowy, tyle wystarczyło asystentom, aby otworzyć szczęki rekina. Czwartego dnia przepastną paszczę udało się otworzyć na tyle szeroko, aby do wnętrza gardzieli rekina wstawić metalowe słupy. Dopiero wtedy można było podnieść głowę rekina na łańcuchach z przyłączonych do sieci napowietrznej suwnicy na rampie muzeum.

Pomimo wyraźnie rybiego zapachu i wody kapiącej z rozmrażającego się rekina, inżynier Ben Tam, ekspert w skanowaniu 3D przystąpił do pracy. Manewrując skanerem 3D przypominającym współczesną broń najnowszej generacji, inżynier zarejestrował w szczegółach 3D kolor i kształt głowy oraz pofałdowane skrzela i wnętrze przepastnej gardzieli rekina. Przechwytując informacje ok. 10 i 15 klatek na sekundę, laserowy skan 3D wygenerował ponad 15 gigabajtów surowych danych.
Informacje te zostaną wykorzystane do wydrukowania 3D repliki głowy żarłacza, aby udostępnić ją później szerokiej publiczności odwiedzającej muzeum.

[image src=”https://3dmaster.pl/wp-content/uploads/skanowanie-rekina-zarlzacza-wielkiego-2.jpg”]

Naukowcy będą tak manipulować komputerowym modelem 3D, aby można było go oglądać z każdej strony. Model 3D rekina posłuży jako narzędzie do przyszłych badań.

Żebra zostały wymodelowane w taki sposób, że ich replika może być produkowana przy użyciu drobnoziarnistego gipsu dentystycznego. Po zanurzeniu w kąpieli w zbiorniku z 10-centymetrowym roztworem formaliny, płetwy będą przechowywane jako kolejne źródło wiedzy dla następnych pokoleń badaczy.
„Możemy porównywać budowę morfologiczną rekinów z rybami pochodzącymi z innych akwenów, aby sprawdzić czy należą do innego gatunku lub w jaki sposób są powiązane z innymi gatunkami” – tłumaczy dr Gomon. – ” Struktury wewnętrzne również mogą być prześwietlane lub skanowane, są więc bardzo cennym materiałem badawczym”.

[image src=”https://3dmaster.pl/wp-content/uploads/skanowanie-rekina-zarlzacza-wielkiego-3.jpg”]

Głowa, w którą wstrzyknięto środek konserwujący, również będzie przechowywana w wielkim zbiorniku z 10 procentowym roztworem z formaliny.
Druga największa ryba po rekinie wielorybim, żarłacz olbrzymi jest rzadko spotykany w wodach australijskich, ponieważ zasiedla miejsca na szelfie kontynentalnym.

Zważywszy na fakt, że rekiny żarłacze olbrzymie znajdują się na Czerwonej Liście IUCN gatunków zagrożonych jest to wyjątkowy okaz w zbiorach kolekcji muzeum.

 
Źródło: Bridie Smith, The Sydney Morning Herald.