fbpx
Menu Zamknij

Skanery 3D – rewolucyjne rozwiązanie dla konserwatorów sztuki

Czy wiecie, że skanery 3D są rewolucyjnym rozwiązaniem dla konserwatorów sztuki? – Pozwalają między innymi na całkowicie bezpieczne oraz bezinwazyjne skanowanie dzieł sztuki niezależnie od materiału, z którego są one stworzone! Idealnie sprawdzają się do skanowania zarówno drewna, jak i kamienia czy nawet złota!

 

Zobaczcie przykład, który pokazuje jak wielofunkcyjne, bezpieczne oraz wszechstronne są skanery 3D firmy Artec! Poniżej poznajcie historię cudownej Piety z miejscowości Šaštín na Słowacji i przekonajcie się jak stworzyć dokładną kopię dzieła sztuki. 

Sami zobaczcie poniższe porównanie skanu 3D, kopii oraz oryginału rzeźby. Prawda, że są niemalże nie do rozróżnienia?

porównanie oryginału oraz skanu 3D rzeźby - skanowanie dzieł sztuki

Od prawej strony pokazane zostały: oryginał, skan 3D oraz kopia Piety (od lewej)

skan 3D rzeźby

Kopia cudownej Piety

Historia skanu 3D rzeźby ze Słowacji

Cudowna Pieta z miejscowości Šaštín została zeskanowana oraz wydrukowana w 3D na specjalny przyjazd papieża Franciszka, który chciał odbyć modlitwę przy niej zarówno wewnątrz świątyni, jak i poza nią. Przenoszenie tak cudownego i cennego dzieła sztuki okazało się zbyt niebezpieczne oraz ryzykowne, więc firma 3D Master we współpracy z MonkeyFab – zespołem zajmującym się wydrukami 3D – podjęła się skanowania oraz drukowania w 3D rzeźby. Dzięki wykorzystaniu dwóch skanerów 3D – Artec Space Spider oraz Artec Leo udało się uzyskać perfekcyjną kopię świętej Piety!

I co najważniejsze – skanery 3D są całkowicie bezpieczne oraz bezinwazyjne dla dzieł sztuki. Przez to, że nie wymagają bezpośredniego kontaktu z rzeźbą – nie stanowią zagrożenia dla jej bezpieczeństwa, nie powodują zniszczeń. Dodatkowo – praca skanerów 3D jest niezwykle szybka przez co rzeźba nie jest przez długi czas narażona na kontakt z człowiekiem lub maszyną. Skanery 3D są niezwykle dokładne – pozwalają na odwzorowanie każdego elementu. W przypadku Piety oddzielnie skanowana była cała rzeźba, a oddzielnie złote korony. Każdy kto pracował przy wykorzystaniu tych nowoczesnych urządzeń wie, że elementy małe, złote, błyszczące są niezwykle trudne do zeskanowania. Jednak skanery 3D firmy Artec przez swoją dokładność sprostały temu wyzwaniu i korony w kopii wyglądają dokładnie jak na oryginale.

Najważniejsze zalety skanerów 3D przy skanowaniu dzieł sztuki!

 • bezdotykowe
 • bezpieczne
 • szybkie
 • dokładne
 • bezinwazyjne

A to oczywiście nie wszystkie zalety!

Chcesz poznać całą historię cudownej rzeźby ze Słowacji? Kliknij w poniższy button i przeczytaj nasz artykuł oraz opinię konserwatora zabytków, który współpracował z nami przy tym projekcie!

Masz pytania odnośnie skanowania dzieł sztuki i chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz do nas! Nasz doświadczony zespół odpowie na wszystkie Twoje pytania!  Rozwiń


  Kopia rzeźby zeskanowanej w 3D

  Nabożeństwo z udziałem papieża Franciszka przy cudownej Piecie