Podkowa korekcyjna wydrukowana w 3D - 3D MASTER - programy CAD / CAM, skanery, drukarki.
Tunning Hondy – wydruk części w 3D
1 września 2016
Skanowanie 3D – Canarinhos w 3D
1 września 2016

Podkowa korekcyjna wydrukowana w 3D

Podkowa korekcyjna wydrukowana w 3D

W ostatnim czasie, coraz częściej docierają do nas informacje o praktycznym zastosowaniu drukarek 3D. Dotyczy to również wykorzystania ich potencjału w medycynie, co niedawno nie raz udowadniali naukowcy i lekarze, drukujący już nie tylko idealnie dopasowane ortezy zastępujące tradycyjny gips i funkcjonalne implanty układu kostnego lecz również całe, działające narządy. Jednakże medycyna dotyczy rzecz jasna nie tylko ludzi, lecz również i zwierząt. Podobnie jak i sportowcy, zwierzęta biorące udział w zawodach często ulegają kontuzjom i cierpią na choroby układu kostnego i stawów.

Jednym z takich przypadków była 10-cio letnia klacz Holly, która od trzech lat cierpiała z powodu ochwatu – choroby dotykającej zwierzęta posiadające kopyta. Przejawia się ona przewlekłymi stanami zapalnymi układu kostnego kopyta i utrudnia bądź uniemożliwia zwierzęciu chodzenie, sprawiając przy tym duży ból.

Grupa ekspertów do spraw druku 3D z organizacji CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation – organizacji rozwoju nauki i przemysłu Zjednoczonego Królestwa) podjęła się we współpracy z doktorem n. med. i kowalem zarazem – Lukiem Wells – Smith`em – opracowania specjalnej podkowy, będącej swoistą ortezą wymuszajacą prawidłowe ułożenie kopyta i lepsze rozłożenie ciężaru, dzięki której klacz Holly będzie mogła w ciągu kilku tygodni wrócić do zdrowia.

Jak powiedział dr Wells – Smith, próby znalezienia skutecznej metody leczenia tej przypadłości podejmowano już w przeszłości wiele razy, lecz dla jego zespołu, najważniejsze było zastosowanie nowoczesnych metod – skanowania 3D i druku 3D. Pomysł narodził się gdy dr Wells usłyszał o tym, że naukowcy z CSIRO z powodzeniem zaprojektowali i wykonali w tym roku tytanowe podkowy dla koni wyścigowych, które zostały wytworzone ze sproszkowango metalu przy użyciu drukarek typu SLS. Ortezę dla Holly wykonano przy użyciu podobnej metody: najpierw jej kopyto zostało zeskanowane przy pomocy skanera 3D. Pozwoliło to stworzyć dokładny model 3D, na podstawie którego opracowano precyzyjny kształt jaki powinna mieć “korekcyjna podkowa”.

Później projekt został zmaterializowany dzięki wykorzystaniu drukarki 3D. Kluczową kwestią było tu idealne dopasowanie podkowy do kształtu kopyta, przy zachowani ściśle określonych parametrów i kształtu – największe znaczenie dla prawidłowego działania ortezy, miało określenie kąta pod jakim układa się ona względem podłoża. Ponadto wykonanie podków z tytanu ma też tę zaletę, że są o około 50% lżejsze niż ich standardowo stosowane odpowiedniki, wykonane z aluminium. Dzięki temu nogi koni są mniej obciążone, co również przekłada się na kwestie obciążenia stawów. Koszt realizacji podobnego projektu, w którym wykonano podkowy dla konia wyścigowego wyniósł około 600$ za cztery sztuki podków.

Pionierska metoda może pozwolić na stosunkowo szybkie i łatwe leczenie tej dość częstej przypadłości koni hodowlanych. Opisane zastosowanie skanerów i drukarek 3D jest o tyle ciekawe, iż odbywa się “na styku starego i nowego”. Konie towarzyszyły ludzkości od wielu lat i wydatnie przyczyniły się do jej rozwoju. Drukarki 3D dopiero wkraczają w strefę masowości i mają sporą szansę na to, że staną się urządzeniami stale towarzyszącymi ludziom jak i w znacznym stopniu przyczyniającymi się do globalnego rozwoju. Tym niemniej spotkanie obu epok, pozwala ludziom na spłacenie długu wdzięczności wobec czworonożnych przyjaciół.

 

Na podstawie: CSIRO.au